Zadanie w Sile założeń jest proste - ułożyć wszystkie elementy układanki w taki sposób, aby do siebie idealnie pasowały. To z pozoru łatwe zadanie pozwala zgłębić i zakwestionować schematy myślenia oraz wypracować umiejętność wychodzenia poza owe schematy. Ćwiczenie pozwala doświadczyć tego, jak ludzie nieświadomie podążają za swoimi założeniami i odkryć, że czasami trzeba podważyć głęboko zakorzenione przekonania, które ograniczają kreatywne i innowacyjne myślenie. Aby osiągnąć sukces w ćwiczeniu, trzeba wykazać się pewnością siebie, odwagą i pomysłowością.
Wykorzystywane jest w warsztatach z rozwiązywania konfliktów oraz innowacyjnych procesów myślenia, nawyków, kreatywności, bardzo dobrze sprawdza się na szkoleniach z obsługi trudnego klienta . Uświadamia, jak ograniczamy swoje myślenie i odrzucamy możliwości, jeśli nie pasują do naszych przyjętych wzorców.
Ćwiczenie trwa od 40 minut do 2h i jest idealnym narzędziem, aby uczestnicy zdali sobie sprawę z jakimi uprzedzeniami i założeniami wchodzimy w każdą nową sytuację. Sama rozgrywka trwa od 10 do 30 min.
Ćwiczenie sprawdza się w małych grupach od 3 do 6 osób z kilkoma obserwatorami. Może być realizowane równolegle w kilku małych grupach.