2016-12-05
Procedura przekazania środków z KFS ulegnie modyfikacji, ponieważ właściciele przedsiębiorstw będą mogli od 2016 r. pozyskiwać dofinansowanie m.in. na cele szkoleniowe swoich pracowników, bez ograniczeń wiekowych. Co istotne, planowane zniesienie bariery wiekowej znacząco ułatwi dostęp do środków pieniężnych szerokiemu gronu odbiorców.
Kompetentny pracownik jest cennym dobrem, pilnie poszukiwanym przez pracodawców, niezależnie od branży. Ale kompetencje i wiedzę należy nieustannie rozszerzać. Szkolenia, kursy czy warsztaty pomagają w utrzymaniu wysokiego poziomu merytorycznego personelu firmy, co jest istotne na ówczesnym rynku pracy, gdzie sytuacja dynamicznie się zmienia. Nierzadko przeszkodą dla mikroprzedsiębiorstw jest aspekt finansowy, by pracowników mogli szkolić zewnętrzni trenerzy.
Co należy zrobić? Skorzystać ze wsparcia w postaci środków pieniężnych, którymi dysponuje Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS). Wystarczy jedynie złożyć stosowny wniosek i… wykorzystać szerokie spektrum możliwości i działań rozwojowych.
KFS to instrument polityki rynku pracy wprowadzony w 2014 r. Celem KFS jest zapobiegać utracie zatrudnienia przez osoby pracujące, z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań rynkowych. Priorytetem jest podnieść kwalifikacje i zaktualizować wiedzę osób pracujących oraz stworzyć im możliwość do nabywania nowych umiejętności. Wspierając potencjał wewnętrznych pracowników, pracodawca zwiększa swoje szanse na nowe korzyści biznesowe. Środki pieniężne KFS pochodzą z części składki odprowadzanej przez pracodawców na Fundusz Pracy. Dofinansowaniem objęte jest kształcenie ustawiczne pracowników i/lub pracodawców, podejmowane z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy. Środki KFS przekazywane są przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej do powiatowych urzędów pracy, które przyjmują wnioski o dotacje. Wnioski rozpatrywane są w kolejności zgłoszeń, do wyczerpania limitu środków KFS.
Wszyscy pracodawcy, w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 25 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, tj. jednostki organizacyjne, z włączeniem jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, osoby fizyczne (warunkiem jest zatrudnianie, co najmniej jednego pracownika na umowę o pracę), duże przedsiębiorstwa.
Na lata 2014-2015 wsparcie ze środków pieniężnych KFS objęto osoby powyżej 45 roku życia. Sytuacja ulegnie zmianie w 2016 r. Jakie zmiany czekają nas w 2016 r.?Procedura przekazania środków z KFS ulegnie modyfikacji, ponieważ właściciele przedsiębiorstw będą mogli od 2016 r. pozyskiwać dofinansowanie m.in. na cele szkoleniowe swoich pracowników, bez ograniczeń wiekowych. Co istotne, planowane zniesienie bariery wiekowej znacząco ułatwi dostęp do środków pieniężnych szerokiemu gronu odbiorców. W nowym roku planuje się, że z KFS do rozdysponowania będzie 200 mln złotych, ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia dla osób poniżej 30 roku życia. Tym samym program zaadresowany będzie do wszystkich osób pracujących (umowa o pracę).
80% kosztów kształcenia ustawicznego sfinansuje KFS, tym samym pracodawca starający się o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego musi wnieść wkład własny w wysokości 20% kosztów. W przypadku mikroprzedsiębiorstwa, tj. firma, gdzie liczba pracowników nie przekracza 10 osób, ze środków KFS można sfinansować 100% kosztów kształcenia ustawicznego. Jednak całość dofinansowania środkami KFS nie może przekroczyć wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
Szczegółowe informacje nt. ubiegania się, kompletu dokumentów i procedury przyznawania środków z KFS znajdą Państwo pod poniższym linkiem http://psz.praca.gov.pl/-/55453-krajowy-fundusz-szkoleniowy
2016-10-10
Czy rekruterzy mają zestaw sprawdzonych pytań? Owszem! W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej pojawiają się pytania wartościowe, czasami skomplikowane, a niekiedy… specyficzne. Jedno jest pewne - nigdy nie może zabraknąć pytań, których celem jest dostarczyć najistotniejszych informacji o kandydacie. Oto cztery niebanalne pytania do kandydatów. Warto o nich pamiętać!
2019-11-29
W ubiegłym tygodniu WHO wprowadziło do Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób (IDC-1), wypalenie zawodowe jako syndrom powiązany z bezrobociem i zatrudnieniem. Dzięki temu zapisowi od 2022 wypalenie zawodowe będzie traktowane jak jednostka chorobowa, co oznacza w praktyce L-4 wystawiane na pow.